Визнання угоди недійсною

Записатися на консультацію

У повсякденному житті ми досить часто зустрічаємося з договірними відносинами. А при веденні бізнесу, просто неможливо обійтися без укладення договору, адже це є необхідним в процесі здійснення діяльності підприємства. З огляду на цей факт, слід ознайомитися з питанням: в зв'язку з якими підставами угода може зізнатися судом недійсною і якими будуть наслідки такого рішення для сторін.

Однак, перш за все, необхідно з'ясувати поняття угоди. Нею є акт юридичної або фізичної особи, що має вольовий характер і спрямований на зміну, або ж встановлення, а в деяких випадках - припинення правовідносин між такими особами. Під час укладання угоди, необхідно дотримуватися вимог, що визначені законом, з метою уникнення негативних наслідків.

Такими вимогами є наступні:

 • Будь-яка угода, що має намір укластися, не повинна йти врозріз з законодавчими актами, що функціонують на території нашої держави, суперечити державним інтересам або ж нормам людської моралі;
 • Особи, що мають намір укласти угоду обов'язково повинні бути дієздатними (тобто такими, що можуть власними діями набувати для себе права і обов'язки, а також реалізовувати їх);
 • Угода - це вольовий акт, тобто для її здійснення потрібно внутрішнє бажання обох сторін, що мають намір її укласти;
 • Угода повинна оформлятися зі зверненням уваги на форму, що визначена нормами законодавства;
 • Метою угоди повинно бути наступ тих наслідків, що були визначені при її укладанні і є її предметом;
 • Якщо вона вчиняється батьками (або особами, що мають законне право їх подання) дітей, то її зміст не може суперечити їх інтересам.

При недотриманні перерахованих вище правил, угода може спричинити такий негативний наслідок, як її недійсність.

Такі угоди можуть бути:

 • Нікчемні (їх недійсність безпосередньо закріплена законодавством, а визнання їх судом, такими, що не є дійсними, не потрібно);
 • Оспорювані (їх недійсність, навпаки, не закріплена законодавством, проте сторони, що уклали її мають право звернення до суду, з метою встановлення факту її недійсності).

У яких випадках угода може спричинити недійсність?

 1. У разі, коли при її укладанні не дотримувалася форма, встановлена ​​законодавчими актами.
 2. У разі, коли вона здійснилася особою, що є малолітнім (до чотирнадцяти років).
 3. Якщо вона здійснена особою, у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років, без відома його батьків або інших осіб, що несуть відповідальність за дії такої особи.
 4. Коли угода укладається особою, що має обмежену дієздатність, без відома його піклувальника.
 5. Укладення угоди особою з недієздатністю в зв'язку зі стабільним розладом психіки або іншою причиною.
 6. Укладення угоди без відома спеціалізованого органу (опіки та піклування).
 7. Коли угоду заключилась особою, що в момент її підписання не міг контролювати здійснювані ним діями, а також усвідомлювати те, що відбувається.

Наслідки рішення суду про недійсність угоди

В такому випадку, сторони, якими була укладена угода, зобов'язуються повернути все, що вони отримали від її результату, в натурі. Якщо ж це є неможливим, в зв'язку з предметом угоди (при виконанні робіт, наданні послуг або інших випадках) - необхідно здійснити відшкодування такої послуги або роботи за цінами, що діють на момент відшкодування.

Як ми працюемо
Консультація

Консультація

Вибір пакета

Вибір пакета

Оплата

Оплата

Інформування

Інформування

Обслуговування

Обслуговування

Підготовка

Підготовка

Отримати безкоштовну консультацію від JUSTLEX