Апеляцією є оскарження ухвал і основних рішень районного суду, що ще не набрали законних підстав для вступу в силу, до суду вищої інстанції. Подати таку скаргу можуть такі особи, що безпосередньо були учасниками судового розгляду: особа, що є відповідачем, особа, що є позивачем у справі, обвинувачений або ж третя особа. Певні випадки дозволяють, щоб апелянтами були представники, що здійснюють захист прав і інтересів державних органів або інші органи, прокурор. Також існує можливість оскарження рішення районного суду, якщо особа безпосередньо в процесі судового розгляду участь не брала, але при цьому, рішення суду будь-яким чином стосується його законних інтересів.
До порядку оскарження належать такі види документів, виданих судом, як визначення і рішення. Рішенням є документ, прийнятий судом щодо вимог, що пред'являлися в позовній заяві позивача, або ж, документ (заява), що був поданий з урахуванням процедури, передбаченої для виробництва в особливому порядку. Що являє собою визначення? Це рішення, що було прийнято судом однієї з форм - в письмовій або усній, що стосуються самої процедури і порядку проведення судового процесу.
Слід пам'ятати, що можливість для того, щоб здійснити подачу скарги до суду вищої інстанції, обмежена десятьма днями, з того моменту, коли здійснилося проголошення рішення суду, а якщо ж особа не приймало безпосередню участь в процесі судового розгляду, то з дня , коли воно отримало копію такого рішення. Існують спеціальні вимоги, що стосуються оскарження ухвал суду. Такий документ може бути оскаржений до закінчення п'яти днів з його проголошення або отримання його копії. Однак, якщо Вами було пропущено строк подачі скарги до суду вищої інстанції в зв'язку з причинами, що є поважними, слід звернутися в суд з такою скаргою та з клопотанням, в якому просити про поновлення строку для подачі скарги із зазначенням причин пропуску строку для здійснення цього дії.
Причинами для того, щоб здійснити подачу скарги в порядку апеляції, служать такі ознаки, як незаконність судового рішення або ж його необгрунтоване його прийняття, що можуть виражатися в наступному:
- Не ухвалення судом до уваги наданих стороною аргументів;
- Не дотримання норм законодавства при вирішенні спору;
- Чи не правильне визначення закону, що регулює правовідносини, що є предметом спору, або неправильне застосування норми законодавства судом;
- Ухвалення судом до уваги доказів опонента, і його незгода його з вашими доказами, хоча Ви вважаєте свої аргументи більш надійними.
Вимоги до оформлення апеляційної скарги
- По - перше, необхідно відобразити найменування суду, куди буде надалі подаватися апеляційна скарга.
- Вказати дані про ПІБ особи, який є апелянтом у даній справі, і відомості про його місце проживання або перебування.
- Вказати дані про ПІБ осіб, що беруть участь в процесі, і відомості про їх місце проживання або знаходження.
- Дату подання такої скарги.
- У скарзі потрібно відобразити, в чому саме полягала незаконність рішення або його необгрунтованість. Це може виражатися при нагоді, коли обставини в процесі судового розгляду було встановлено в повному обсязі, якщо такі обставини були встановлені не правильно, причиною чого є відмова суду в прийнятті доказів, або їх неправильне дослідження і оцінка.
- Далі в скарзі потрібно вказати нові обставини, що необхідно з'ясувати, а також нові виникли докази, що потрібно вивчити і оцінити. Вказати причини, що можуть вважатися поважними, і зв'язку з якими докази не були пред'явлені до районного суду, або ж заперечити, проти тих доказів, що були використані судом.
- Клопотання апелянта.
- Список додаються до апеляції документів.