Оскарження заповіту

Заповітом є документ, що складається спадкодавцем, на випадок його смерті, при настанні якого, майно, що є предметом заповіт і безпосередньо вказано в його тексті, переходить у вправа спадкоємця. При складанні такого документа, обов'язково потрібно дотримуватися вимог законодавства щодо форми його складання, а також його нотаріального посвідчення. Такими вимогами, відповідно до Цивільного кодексу, є наступні:

 • При складанні документа, повинна бути дотримана письмова форма;
 • Він повинен підписуватися особисто спадкодавцем, проте в особливих випадках, коли спадкодавець не може цього зробити через фізичних особливостей або хвороби, це право може передаватися іншим особам;
 • Дотримання вимоги за запевненням даного документа спеціальному уповноваженою особою - нотаріусом, або іншими особами, визначеними законом.

Якщо особою, при складанні заповіту були порушені дані вимоги, або одне з них, це говорить про наявність підстав для можливості оскарження заповіту в судовому порядку.

У деяких випадках заповіт може визнаватися недійсним рішення суду:

 • У разі, якщо спадкодавець, при складанні заповіту, не був здатний керувати своїми діями, або ж не усвідомлював їх значення;
 • Якщо до особи застосовувалося психологічний тиск, або ж фізична сила;

А також незначним (в такому випадку визнавати його недійсність в судовому порядку не потрібно):

 • Якщо документ був складений особою, що не має на це права;
 • Документ був складений не правильно в зв'язку з порушенням форми його складання, а також вимоги, що стосується посвідчення заповіту.

Що стосується недійсності, то дане питання є досить складним для його доведення в суді. Щоб определеліть психологічний стан спадкодавця, в той момент, коли їм складалося заповіт, на практиці, суд призначає посмертну експертизу (судово - психіатричну). Результат судового рішення буде залежати від професіоналізму особи, що представляє Ваші інтереси в суді.

Для того, щоб оскаржити заповіт в судовому порядку, необхідно звернутися до суду з позовною заявою, що має бути складено з дотриманням наступних вимог:

 1. У цій заяві потрібно вказати найменування суду, в який здійснюється подача позову.
 2. Дані про заявника (його ПІБ, контактний номер для зв'язку, а також місце проживання).
 3. Дані про відповідача (його ПІБ, контактний номер для зв'язку, а також місце проживання).
 4. Наступним кроком, буде відображення обставин, в зв'язку з якими необхідно визнати заповіт недійсним, а також ніж було порушено право заявника.
 5. Далі слід визначити ціну позову.
 6. Потім викладаються основні вимоги заявника, при цьому необхідно спиратися на нормативну базу і певні статті законів, що послужать доказом порушення його прав.
 7. До позову можуть додаватися додаткові документи.

Позовна заява подається в безпосередньо в канцелярію суду заявником особисто або ж його представником. Після цього, позов реєструється і йому присвоюється вхідний номер.

Слід знати про те, що в разі якщо Ви не можете самостійно захистити свої права і інтереси через недостатню обізнаність в питаннях про заповіт, можна скористатися послугами безкоштовної правової допомоги або ж послугами адвокатів по спадкових справах, що є фахівцями в даній сфері і зможуть в повній мірі здійснити захист Ваших прав.

Як ми працюемо
Консультація

Консультація

Вибір пакета

Вибір пакета

Оплата

Оплата

Інформування

Інформування

Обслуговування

Обслуговування

Підготовка

Підготовка

Отримати безкоштовну консультацію від JUSTLEX