На сьогоднішній день досить затребуваним є питання оформлення спадщини, адже кожен з нас хоча б раз у житті стикався з цим питанням. Чим же є спадок? Це те майно, а також пов'язані з ним права і обов'язки, що переходить у володіння особи, в зв'язку з встановленням факту смерті спадкодавця.
Оформлення спадщини може здійснюватися кількома способами.
Першим з яких, є успадкування майна за законом. В такому випадку, процедура успадкування має проходити з урахуванням всіх вимог законодавства, що стосуються черговості прийняття майна, що є предметом спадщини. Це положення визначено таким нормативно - правовим актом, як Цивільний кодекс. Якщо говорити про другий спосіб, таким є спадкування за заповітом, коли померла особа, будучи дієздатним за життя, склало спеціальним документ - заповіт, в якому вказується хто буде спадкоємцем майна і які частки такого майна кому будуть належати.
Слід зазначити, що днем відкриття спадщини є той день, в який був встановлений факт смерті особи, проте в разі, якщо ніхто не став свідком його смерті, то таким днем вважається видача судом рішення про визнання особи померлою. Таким чином, головними документами, що послужать доказом смерті особи, є довідка про смерть, видана органом реєстрації актів цивільного стану, на підставі медичного висновку, або ж - рішення суду про визнання особи померлою.
Вартість оформлення спадщини
ВАЖЛИВО! Консультація безкоштовна.
Юристи компанії JUSTLEX ознайомляться з вашою проблемою і після ретельного аналізу безкоштовно запропонують найбільш оптимальні варіанти вирішення.
Вартість:
350 грн
Терміни:
1 година
Процедуру оформлення спадщини можна пройти як у приватних, так і державних нотаріусів, за останнім місцем, де був прописаний спадкодавець. Для цього необхідно подати заяву, в якій вказати своє бажання стати спадкоємцем майна. Зробити це необхідно протягом шести місяців з дня, коли був встановлений факт смерті спадкодавця, адже інакше, буде пропущено строк прийняття спадщини.
Документи, що необхідні для здійснення процедури оформлення спадщини
- Документ, що підтверджує особу (паспорт).
- Ідентифікаційний код.
- Документ, що підтверджує факт смерті особи.
- Заповіт (якщо воно було складено).
- Документи, що можуть бути доказом спорідненості з померлим чоловіком. Такими можуть бути наступні:
- документ, що підтверджує реєстрацію шлюбу - для осіб, що були дружинами чи чоловіками спадкодавця;
- документ, що підтверджує факт народження;
- документ, що підтверджує реєстрацію шлюбу для спадкоємців, що проводили зміна прізвища;
- судове рішення про визнання осіб родичами або встановлення факту спільного проживання.
- Документи, що будуть служити доказом факту місця відкриття спадщини. Це може бути документ, що підтверджує факт останнього місця проживання особи (виданий житловим кооперативом або іншим органом, що здійснює управління будинком) або ж запис в будинковій книзі.
Після того, як будуть зібрані і подані всі документи, нотаріус повинен прийняти рішення про відкриття спадщини, а як наслідок - видають документ, що підтверджує Ваше право законного володіння майном, що було предметом спадщини.
Слід зазначити, що Ви маєте право відмовитися від спадщини у разі, якщо не хочете, щоб до Вас переходили права і обов'язки пов'язані з майном, що є предметом такого спадщини. Для цього потрібно дотримуватися таких вимог:
- заяву про відмову потрібно подавати нотаріусу, дотримуючись термін, що становить шість місяців з моменту смерті спадкодавця;
- якщо Ви відмовляєтеся від спадщини від імені дітей, яким не виповнилося вісімнадцяти років, дане рішення обов'язково повинно прийматися за згодою спеціалізованого органу опіки та піклування.