Визнання шлюбу недійсним

Записатися на консультацію

Для того, що застрахувати себе від несприятливих наслідків, після реєстрації шлюбу, рекомендуємо звернутися за консультаціями з даного питання до фахівців юридичної фірми «JUSTLEX», наші співробітники завжди готові допомогти. Завдяки багаторічному досвіду роботи, юристи компанії швидко знайдуть ефективне рішення проблеми в чітко обумовлені терміни.

Шлюб буде визнаний недійсним сам по собі, в наступних випадках:

 • Коли особа вже має зареєстрований шлюб;
 • Коли, особи що мають намір стати подружжям, є родичами першого ступеня споріднення, у тому числі братами і сестрами по крові;
 • У разі, коли шлюб є ​​зареєстрованим з що обмеженим в дієздатності особою.

Процедура визнання шлюбу недійсним, є наступною: особа, що є зацікавленим, звертається з відповідним і правильно заповненою заявою, в уповноважений орган, що в свою чергу повинен внести запис про ануляцію факту реєстрації шлюбу.

Коли особа є такою, що вже перебуває у шлюбі, нові зареєстровані сімейні правовідносини, будуть чинними лише тоді, коли попередній шлюб буде анульовано.

Орган судової влади, має право прийняти своє рішення про те, що шлюб не дійсний, якщо він укладався без самостійного волевиявлення одного з осіб, що мають намір стати подружжям, або ж тоді, коли він, а відповідно до таким рішенням є фіктивним. Дані випадки, є досить непростими в доведенні, і вимагають особливої ​​уваги.

Слід зазначити, що якщо в момент укладення шлюбу один з подружжя знаходився в сумнівних станах, внаслідок яких не міг повною мірою усвідомлювати того, що відбувається (через наркотиків або алкоголю), його волевиявлення не може зізнатися самостійним і вільним. Так само волевиявлення особи відсутній при застосуванні до нього способів психологічного або ж грубого фізичного насильства.

Що стосується фіктивності шлюбу, то він визнається таким, якщо судом було в достатній мірі доведено, що особи уклали шлюб без наміру створення нової сім'ї та спільного проживання, а для іншої, визначеної мети.

Крім цього, за судовим рішенням можуть бути визнані недійсними, шлюби, що:

 • Були зареєстровані усиновлювачем і його дитиною, що є усиновленою, коли документ про факт усиновлення, під час реєстрації шлюбу ще не був скасованим;
 • Були зареєстровані між особами, що є другим ступенем споріднення;
 • Реєстрація одруження з особою, що розповіло другого з подружжя про хвороби, небезпечної для його життя, або тієї, що може бути небезпечна для чоловіка або ж їхніх дітей;
 • Реєстрація шлюбу з особою, що не відповідає віку для цієї мети, без надання йому такого права.

Наші фахівці готові надати правову допомогу, при необхідності звернення до суду у справах даної категорії. Ми готові допомогти з оформленням позовної заяви, правильне складання якого, послужить найважливішим підставою для прийняття судом рішення на Вашу користь.

Наслідки правового характеру, при недійсності укладеного шлюбу

 1. По-перше, у осіб, що зареєстрували недійсний шлюб не наділяються правами і обов'язками подружжя, характерними для дійсного шлюбу.
 2. Придбане майно, на момент стану в недійсному шлюбі, належить подружжю на праві спільної часткової власності.
 3. Зміна прізвища є дією, що було проведено без належних підстав, при укладенні шлюбу, визнаного недійсним.
 4. Крім цього, коли один з подружжя переїхав на постійне місце проживання в квартиру або будинок іншого, в період, коли вони перебували в недійсному шлюбі, він не буде вважатися таким, що законно придбав право проживання в ньому, і підлягає примусовому виселенню.

Якщо ж особа не мала поняття про перешкоди для реєстрації шлюбу, воно може користуватися правом на поділ майна, виплату аліментів, право носити прізвище, обрану при реєстрації шлюбу, а також проживати в житловому приміщенні, куди воно переселилося в зв'язку з одруженням.

Звертайтеся по допомогу до кваліфікованих юристів в місті Київ. Співробітники компанії «JUSTLEX», нададуть якісні послуги за доступними цінами.

Як ми працюемо
Консультація

Консультація

Вибір пакета

Вибір пакета

Оплата

Оплата

Інформування

Інформування

Обслуговування

Обслуговування

Підготовка

Підготовка

Отримати безкоштовну консультацію від JUSTLEX